Jaka-krajalnice-wybrac
dejw

dejw

Jaką krajalnicę wybrać?

Jaką średnicę noża wybrać w krajalnicy?

Najważniejszym elementem krajalnicy jest jej ostrze. Podstawowym parametrem noża jest jego średnica, to ona w sposób bezpośredni wpływa na cenę urządzenia, a także na szybkość obsługi klientów. Najbardziej popularne krajalnice posiadają średnicę noża 250mm i 300mm, pozwalają one kroić produkty o maksymalnym rozmiarze odpowiednio ok. 180mm i 230mm.

Jaką krajalnicę wybrać do krojenia sera?

Urządzenia służące do krojenia serów powinny posiadać pokrycie teflonowe wszystkich elementów, które stykają się z krojonym produktem. Polski producent Ma-Ga jako jeden z niewielu pokrywa teflonem nóż, jak i zarówno jego pokrywę oraz osłonę, co ułatwia krojenie serów. Inni producenci stosują półśrodek w formie pokrycia teflonem tylko noża. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze krajalnicy, gdyż wg wyliczeń Ma-Ga pokrycie teflonem tylko noża ułatwia krojenie tylko na poziomie 20%, z kolei za pozostałe 80% odpowiada w osłona noża i jego pokrywa. Zobacz naszą ofertę

Jak ostrzyć nóż w krajalnicy?

Ważną kwestią dla utrzymania długiej żywotności noża w krajalnicy jest jego prawidłowe ostrzenie. Z reguły proces ten powinien się odbywać raz dziennie, koniecznie po uprzednim umyciu noża. W przypadku, gdy na nożu pozostają resztki lub osad z krojonych produktów, może nastąpić „zatłuszczenie” kamieni ostrzących i gładzących, przez co stracą one swoje właściwości i będą się ślizgać po ostrzu. Oczywiście przy większej eksploatacji nóż może wymagać częstszego ostrzenia. Warto zauważyć, że przy codziennym ostrzeniu wystarczy tylko kilka obrotów noża, dla uzyskania zadowalającego efektu ostrzenia, a zatem ten proces powinien trwać maksymalnie kilka sekund. Dłuższe ostrzenie sprawia, że nóż szybciej zmniejsza swoją średnicę i będzie wskazana jego częstsza wymiana.

Co z serwisem krajalnicy?

Nawet urządzenia najwyższej klasy mogą sprawiać problemy użytkownikom i wymagać interwencji serwisanta. Szybki i łatwy dostęp do części zamiennych to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze krajalnicy. Firma Lobo posiada serwis na terenie całej Polski, dzięki czemu wszystkie interwencje są przeprowadzane bardzo szybko. Zaletą polskich krajalnic w porównaniu z urządzeniami importowanymi jest stały i szybki dostęp do części zamiennych w niskich cenach. Z powodzeniem da się serwisować nawet kilkudziesięcioletnie krajalnice co w przypadku urządzeń importowanych jest w praktyce niemożliwe.

Nasze Wskazówki